خواب یکی از مهم ترین ارکان سلامتی می باشد و خواب مفید و کافی باعث می شود که فرد در طول روز انرژی لازم را برای انجام کارها به دست می آورد. به گفته روانشناسان، در صبح زود، انسان انگیزه و تمرکز بیشتری بر روی کارهای خود دارد و می تواند ایده های جدیدی را در کار خود استفاده کند. به همین دلیل است که می گویند کارهای سخت و وقت گیر خود را در اولویت قرار دهید، زیرا در این زمان شما انرژی و تمرکز کافی برای انجام این کارها دارید. با ما همراه باشید تا در ادامه باورهای اشتباهی که درباره خواب وجود دارند را معرفی نماییم.

هشت ساعت خواب در طول شبانه روز کافی است

بسیاری از افراد بر این باورند که همه افراد به هشت ساعت خواب مفید نیاز دارند، در صورتی که این باور کاملا اشتباه می باشد و هر فرد نسبت به سیستم بدنی خود احتیاج به خواب دارند، به این معنا که برخی از افراد به هشت ساعت، برخی بیشتر و برخی دیگر کمتر به خواب احتیاج دارند.

نیاز به خواب کمتر با افزایش سن کاهش می یابد

از قدیم شنیده ایم که با افزایش سن نیاز به خواب کمتر می شود که این باوری کاملا اشتباه می باشد، زیرا گاهی افراد سالمند نسبت به افراد دیگر به خواب ببیشتری احتیاج دارند. این باور بر این اساس است، اکثر افراد سالمند، مشکلات خواب همانند دشواری در به خواب رفتن، از خواب پریدن و خواب سطحی که خستگی بیشتری را به همراه دارد را در این سن تجربه می کنند و برخی افراد با توجه به این مشکلات می گویند که سالمندان به خواب کمتری احتیاج دارند و میزان خواب و سن رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند.

خواب کمتر، عملکرد بهتر 

گاهی ممکن است از کسی بشنوید و یا در سایتی بخوانید که خواب کمتر باعث عملکرد بهتر و بیشتر فرد می شود که این باور نیز اشتباه است. عملکرد فرد، قدرت تمرکز و یا اینکه صبح ها، عصرها و یا شب ها بهترین عملکرد را دارد به ژنتیک بستگی دارد و به میزان خواب مربوط نمی شود. برخی افراد با هشت ساعت خواب در طول شبانه روز انرژی لازم را به دست می آورند، برخی با خواب کمتر و برخی دیگر با خوابی بیشتر. برای مثال اگر شما فردی هستید که باید در طول شبانه روز هشت ساعت بخوابید، آن ساعت را کاهش ندهید تا عملکرد بهتری داشته باشید، زیرا در این موارد نتیجه عکس دارد.

در این مقاله تعدادی از باورهای اشتباه را که موجب کاهش کیفیت خواب که مهمترین عامل سلامتی و موفقیت است را معرفی کردیم، امیدواریم که با توجه به این موارد خواب کافی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.